Viikon ruuat, paljonko maksoi ja mitä ajattelit tehdä?

Viestiketju alueella 'Ruoka ja juomat' , aloittaja Mikkos, 18.02.2013.

NOSTOJA MUROPAKETIN SISÄLLÖSTÄ
  1. svrn

    Rekisteröitynyt:
    06.02.2004
    Viestejä:
    1 845
    Töissä kahvittelut ja ruokailu: 56,2€
    Kotiin ruoka, maito, mehut, vissyt jne: 49,3€
    Yhteensä 105,5€

    Tästä puuttuu ne mitä muija osti, mutta niitä ei kovin paljoa ole... 10-15€ max. Pakkasessa oli myös valmiiksi jo yleisruokatarvikkeita, kuten jauhelihaa, wokkivihanneksia ja ruisleipää yms, joten niillä saatiin viikkokatsauksesta muutama euro pois.
     
  2. wildlord

    Rekisteröitynyt:
    26.06.2008
    Viestejä:
    370
    Yhden lomaviikon ruuat makso 52,95€. 10€ maitoa, 11e pekoniin, 20e alkoholiin ja loput meni sitte leipään, makaroniin ja kaikkeen sellaseen. Yllättävän vähän meni rahaa, mutta mulla oli kyllä jotain valmiina kaapissakin. Tarkotus olis nyt seurailla vähän pidemmän aikaa, että näkis mihin raha kuluu.
     
  3. Niinukka

    Rekisteröitynyt:
    28.02.2012
    Viestejä:
    34
    Voin jossain vaiheessa naputella kuitit jos ne vielä löytyy mutta eilen oli rahapäivä ja sitäkautta eilen täytettiin pakastin ja jääkaappi.

    Rahaa meni n. 70e, sisältää mm. 3 x 250g sika-nautajauheliha, 1kg hunajamarinoituja kananfilesuikaleita, 560g kanafileitä hunajamarinadissa, 1pkt (mitälie, jotain vajaa 0,5kg) kanansisäfileitä, naudan paahtopaisti n.1kg.
    Nämä siis proteiinina, lisäksi juustoa, leipää, leivänpäälisiä, margariinia, kahvia, ketsuppia sekä kuivakaapin aineita jne mitä nyt sattui puuttumaan.

    Meillä syödään todella edullisesti mutta välillä jopa hyvin :)
     
  4. StiNgeRWeb

    Rekisteröitynyt:
    07.09.2001
    Viestejä:
    3 034
    Kuukaudessa meillä menee (2 aikuista) noin 400-600e ruokakauppaan, tosin tuo sisältää kaljat, sipsit/muut herkut, vessapaperit, shampoot, pesuaineet sun muut pienet taloustarvikkeet. Aika paljon vaihtelee varsinkin viikottainen summa kun yleensä tulee ostettua esim säilykkeitä tai pakasteita kerralla reilumpi satsi kaappiin/pakkaseen ja välillä taas voi suunnilleen elää kaapeista löytyvillä aineksilla koko viikon.

    Tuostakin kuukauden summasta saisi varmaan helpostikin satasen verran pois kun vähän tarkemmin jaksaisi hintoja vertailla ja koittaisi vähän jättää "turhia" pois. Toisaalta, nykyään kun ei ihan niin tarkkaan tarvitse penniä venyttää niin on paljon rennompaa käydä kaupassa.
     
  5. Jabba

    Rekisteröitynyt:
    09.11.1999
    Viestejä:
    149
    maanantain kauppareissulta mukaan tarttui

    2*400gr paistijauheliha
    500gr kanan rintafileitä
    salaattia
    kurkkua
    kirsikkatomaattia
    suippopaprikaa
    persiljaa
    inkivääriä
    pinaattia
    sitruuna
    maitoa
    fetaa
    tavallista ja turkkilaista jugurttia
    kotijuustoa
    kuohukermaa
    rahkaa
    currytahnaa
    kookosmaitoa
    tomaattimurskaa

    koko lysti ~55€ ja näillä pärjätään ainakin arkipäivät. kahden hengen talous siis.la joutunee hakemaan viikonlopun safkat erikseen. kotona tietysti jotain valmiinakin, mutta noista tulee kotijuustocurrya, shaksukaa, pollo limonello kanapastaa ilman pastaa, smoothie ja useampi salaatti
     
  6. Slicky

    Rekisteröitynyt:
    04.02.2011
    Viestejä:
    633
  7. djankka

    Rekisteröitynyt:
    06.09.2001
    Viestejä:
    717
    2 aikuista, 1 lapsi, keskimäärin ruokaan menee 90€ viikko. Tuon päälle savukkeet ja viinakset, niin päälle tulee 100€ lisää.
     
  8. ma_nu_

    Rekisteröitynyt:
    18.03.2013
    Viestejä:
    708
    Hieno suhden ruoan ja paheidein välillä.. Ei saatana. Todella ihailtavaa, ettei lapsiperheessä mitenkään vähennetä omaa alkoholin käyttöä tai röökiä. Noilla määrillä menee kevyesti jo alkoholistin puolelle tai sitten kumpikin röökaa korsteenina. Noh, kukin tyylillään.

    2 aikuista ja 1 lapsi, rahaa palaa 120 euroa viikossa kauppaan, sisältäen vaipat, sampoot, ruoat ja juomat jne. Itse tehdään kaikki sapuskat alusta loppuun. Kotiruokaa globaalissa hengessä. Joutuu kahdessa eri ruokakaupassa ravaamaan, että saa mahdollisimman edullisesti mahdollisimman hyvää laatua. Mitää rypsiporsas, marinaadi yms. skeidaa ei tule ostettua.
     
  9. Juha_W

    Rekisteröitynyt:
    31.03.2008
    Viestejä:
    320
    Meilläkin 2 aikuista ja 1 lapsi. Rahan meno toki vaihtelee, mutta tykätään syödä hyvin joten rahaa menee melko paljon ruokaan. Ja välillä tulee kaikenmaailman heräteostoja. En ole mitään tarkkoja laskelmia tehnyt mutta 150€ ei oo ku näyttää viikossa. Toki vähemmälläkin pärjäis, mutta kuten sanoin. Tykätään hyvästä ruuasta ja tykätään syödä hyvin. Ja kun on tyyppiä 'mitä tahansa syön enkä liho' ja aina on nälkä ni tulee sitä syötyä. :) Harmillista, kun ruoka on niin kallista ja ihmisen on pakko syödä. En kuitenkaan tienaa mitenkään ihmeemmin ja vaimo ei käy töissä.
     
  10. Kallion Juoppo

    Rekisteröitynyt:
    11.01.2012
    Viestejä:
    2 156
    Ei saatana jos sillä 90€ saa kaiken tarvittavan ruuan niin miksi pitäisi vähentää yhtään mitään ? Ja 100€ ei ole kuin yksi aski röökiä päivässä molemmille ja viikonlopuksi lava kaljaa ja kossupullo (ja ei taida 100€ ees ihan riittää) ei mene kuule kevyesti yhtään mihinkään sun hienoihin kategorioihin kumpikaan.
     
  11. ideavaras_b

    Rekisteröitynyt:
    27.07.2012
    Viestejä:
    173
    jos 90e riittää ruokaan niin se riittää, ruokaan siis, ei mainittu mitään shampoista, tiskiräteistä jne. ei myöskään mainittu lapsen ikää jne. 100e kahdelle viittaa alkoholismiin :D ei hyvää päivää, 5 annosta viikossa, esim päivän päätteeksi muutamana päivänä käväsee, jossain muualla kuin räkälässä ja röökit päälle kahdelta voip aika nopeesti ylittää ton satkun.

    itel menee se 20-50e riippuen viikosta, siitä mitä syön ja vuodenajasta. lauantai tai sunnuntai on usein kauppapäivä, tarjoukset käytän hyväkseni ja -%lihat pistän pakkaseen, jopa marinadin kanssa. usein teen ruuan kokonaan vaan tuleehan niitä eineksiä silloin tällöin syötyä, pakastepitsaa, kolmioleipiä jne
     
  12. ma_nu_

    Rekisteröitynyt:
    18.03.2013
    Viestejä:
    708
    Jos on pakko se viikonloppukänni vetää, niin silloin on alkoholisti. En jaksa enempää tuohon kommentoida. Ihmetytti vain tuo suhde ruoka vs. paheet. Näkee mikä on tärkeintä kyseisille ihmisille ja se ei ole se jonka pitäisi olla. :(
     
  13. Mikkos

    Rekisteröitynyt:
    01.01.2004
    Viestejä:
    8 103
    Suomesta et tuolla rahalla vielä kovin kaksisesti saa alkoholia. Se että alkoholiin menee suhteessa enemmän rahaa kuin ruokaan ei suomessa tarkoita vielä mitään.
    Esmes jos saksassa sanois että menee alkoholiin puolet siitä mitä ruokaan niin ei kuullosta paljolta, mutta on kuitenkin 4 kertaa enemmän kuin sama suhde suomessa.
     
  14. budda

    Rekisteröitynyt:
    13.04.2012
    Viestejä:
    848
    Hui kamala mikä video :D Suosittelen murotuksen lopettamista ja lenkille :comp:
     
  15. NakedTrio

    Rekisteröitynyt:
    21.07.2004
    Viestejä:
    265
    Se on noilla määritetyillä rajoilla (24 annosta/vko) aika helppoa olla alkoholisti.
    MUTTA, mielestäni siihen ei vielä helposti pääse tuolla satasella. Jos vaikkapa pariskunta juo 36 annosta olutta viikon aikana, niin aika paljon saa tuohon tupakkaan laittaa.

    Ellei...

    Raha mene kalliimpiin erikoisoluihin. Jolloin en ihmettele tuota summaa ollenkaan. Viisikin 3-4€ maksavaa olutta pe ja/tai la iltana, niin tuohon pääsee aika helposti.

    Ja en siis halua puolustella alkoholistivanhempia, itsellä ei lapsia ole, mutta halusin tarjota erilaisen ajatusmallin.

    EDIT: Niin, joo. Tää mun malli on siis kotona tapahtuvaan juopotteluun.
     
  16. Juha_W

    Rekisteröitynyt:
    31.03.2008
    Viestejä:
    320
    Itsellä saattaa mennä alkoholiin viisikymppiäkin viikossa. Mutta nimenomaan erikoisoluihin ja useimmiten tulee juotua 1-3 olutta per päivä, joten harvemmin tulee edes kunnolla humalassa oltua. Oluetkin yleensä nautin vasta lapsen ollessa nukkumassa, paitsi joskus tulee toki ruokajuomana jokin olut nautittua. Eli riippuu hyvinkin pitkälti juomatavoista ja juomista onko se sitten alkoholistista vai ei...
     
  17. ma_nu_

    Rekisteröitynyt:
    18.03.2013
    Viestejä:
    708
    Erikoisoluissahan on juuri se idea, ettei ole järkeä juoda kuin se yksi. Makuaisti kärsii, kun juo monta pulloa. Näin ainakin itsellä. No se siitä, Suomi on täynnä alkoholisteja ja helppoa sen kieltäminen on.
     
  18. Hype

    Rekisteröitynyt:
    20.05.2004
    Viestejä:
    1 274
    Ruokaan opiskelijana itselläni menee ehkä n. 40 euroa viikossa, mutta kaikkeen ylimääräiseen kuten mässyihin ja alkoholiin varmaan toinen 40e viikossa.
     
  19. Juha_W

    Rekisteröitynyt:
    31.03.2008
    Viestejä:
    320
    Riippuu toki vahvuuksista. Kyllä itse voin juoda useammankin makuaistin kärsimättä. Niin kauan kuin ei ole kännissä niin hyvin siinä pystyy maistamaan pidätkö siis yli yhden juontia jo alkoholistina? Okei. Maailma näyttää olevan myös täynnä kukkahattuja ja idiootteja.

    Suomessa toki on alkoholisteja, mutta niin on muuallakin. Tuntuu että täällä suomessa vaan leimataan heti alkoholistiksi, kun käyt ostamassa olutta kaupassa tai katsotaan paheksuvasti jos käyt vauvan rattailla Alkossa. Tekopyhämaa tää suomi on.
     
    Viimeksi muokattu: 24.05.2013
  20. ma_nu_

    Rekisteröitynyt:
    18.03.2013
    Viestejä:
    708
    Ehkä luit väärin tai kirjoitin väärin. Itsekin juon yhden saunaoluen viikossa, se riittää. Ei sitäkään tule aina juotua, mutta toki periaattessa tuo saunaolutaddiktiokin on sairaus sinällään. Jos siis ei voi saunoa ilman sitä yhtä kaljaa. ;)

    Myös itse olen lastenvaunujen kanssa alkossa käynyt ja paheksuvia katseita saanut, vaikka yhden 0,33l Koffin Porterin ostin.. :D
     
  21. Relle

    Rekisteröitynyt:
    24.05.2013
    Viestejä:
    56
    10pv ruoat n. 25-30e. Tuohon toiseen ketjuun laitoinkin vähän tarkempaat tietoa. Hyvin saa kaiken tarvittavan. Ei herkuttelua. :smoke:
     
  22. MVA

    Rekisteröitynyt:
    10.07.2008
    Viestejä:
    1 297
    Ja mä laitan aina sokeria kahviin, sokeri addikti... Makkaraan tarvii sinappia ja saunajuomaksi olutta. Jos tää on sun mielestä pakonomaista sairautta niin :confused:
     
  23. kq0130

    Rekisteröitynyt:
    30.03.2003
    Viestejä:
    1 182
    Sehän oli tarkoitus, että juuri tähän ketjuun ilmoitetaan mitä ostetaan hintoineen viikoksi ja koko ostoslista kirjoitetaan tänne.
    Voitko päivittää viestiäsi. Kiinnostaa kovasti tietää mitä ruokaa saa ~30€:llä 10 päiväksi, koska ruokamenot on omalla kohdalla yksi suurimmista kuluista ja säästöjä siitä olisi kiva tehdä, mutta ei ruoan laadun kannalta.
     
  24. Relle

    Rekisteröitynyt:
    24.05.2013
    Viestejä:
    56
    Juuh eli:
    Perunaa 2e
    Papuja 2e
    Sipulia 1e
    Rusina 1,80e
    Maapähkinä 3,70e
    Tomaattimurska 1,30e
    Tonnikalahiutaleet vedessä 2,10e
    Kananmuna 2,95e
    Appelsiini 3,33e
    Banaani 2,32e
    Kurkku 0,74e
    Nakit 2e
    Hernekeitto 1e
    Omena 2e
    =28e
    (Ennestään löytyi kaapista valkosipulit, maissit, porkkanat, lihaliemikuutiot ja purkki hernekeittoa, paprikaa, mitkä tekee yhteensä suunilleen 5 euroa.)
    =n. 33e

    Ei löydy tähän hätään kiloja tai määriä tarkalleen, pelkästään mitä tuolla summalla saa, eli tonnikalahiutaleita saa kolme purkkia kahdella eurolla, tomaattimurskaa kolme purkkia 1,30e:lla, jne.

    Eli noilla varusteilla saan tehtyä neljäksi päiväksi papupataa, neljäksi päiväksi nakkikeittoa ja kahdeksi päiväksi hernekeittoa. Lisäksi väliapalat mukaan salaattia tonnikallalla ja rusinoita maapähkinöillä.

    Kaikki on halvinta kilohintaa silmällä pitäen ostettu, eli pääosin ES, pirkkaa ja ulkomaalaisia hedelmiä/vihanneksia. Pavuista saisi lisää säästettyä jos ostaisi säkin kovia papuja, mutta ei nuo pahvilootassa olevat Pirkan pavutkaan kalliita ole, eipähän tarvitse liuottaa yön yli vaan voi käyttää heti.
     
  25. AILD

    Rekisteröitynyt:
    20.07.2010
    Viestejä:
    986
    Itse en kyllä pystyisi syömään 4 päivää samaa ruokaa, alkaisi nakkikeitto tulla jo korvista. :D 2 päivää on kyllä maksimi samaa ruokaa syödä, tämän jälkeen tulee jo oksetus. Mutta rahaahan tällä säästyy pitkä penni. :) Ite tykkään syödä monipuolisesti ja terveellisesti, joten rahaa kyllä sitten kuluukin paljon enemmän. :) lihaa/kalaa, kanaa vihanneksia ja hedelmiä on kaapissa aina ja jos ei ole, ollaan sinäpäivänä menossa kauppaa. Kaikki ruoka tehdään itse, harvemmin eineksiä tulee ostettua. Taloudessa 2 aikuista ja 2 lasta. Pesukone ja tiskikone jauhaa joka päivä joten tähänkin menee aika paljon rahaa kuukaudessa. Röökiin menee sellanen 35€ viikko. Tollanen 150-200€ menee viikossa rahaa ruokaan + tarvikkeisiin.

    Sent from my GT-N7105 using Tapatalk 2
     

Jaa tämä sivu

Alibi
Anna
Deko
Dome
Erä
Hymy
Kaksplus
Kippari
Kotilääkäri
Kotiliesi
Koululainen
Ruoka.fi
Parnasso
Seura
Suomen Kuvalehti
TM Rakennusmaailma
Tekniikan Maailma
Vauhdin Maailma
Golfpiste
Vene
Nettiauto
Ampparit
Plaza
Muropaketti