Viikon ruuat, paljonko maksoi ja mitä ajattelit tehdä?

Viestiketju alueella 'Ruoka ja juomat' , aloittaja Mikkos, 18.02.2013.

NOSTOJA MUROPAKETIN SISÄLLÖSTÄ
  1. vipe

    Rekisteröitynyt:
    20.07.2000
    Viestejä:
    8 045
    Eipä taida viitsiä. Kävin eilen kaupassa ja meni 111 euroa. Taloudessa kaksi henkeä, mukaan ei ole laskettu vielä alkoholia eikä tupakkaa. Tuo toistetaan se pari-kolme kertaa viikossa. :smoke: Mutta elämän pieniin iloihin kuuluu mm. se että arkipäivinä - vähintään kahtena - syödään sisäfilettä, ankkaa, lammasta tms.
     
  2. kekkuli777

    Rekisteröitynyt:
    26.09.2011
    Viestejä:
    1 269
    Tällänen kuitti tuli äsken:


    Danonino Duo rahka [email protected]
    ES Energiajuoma x2 2,30€
    Dumle tikkari 0,29€
    Marianne lakritsapatukka 0,32€
    Ässät lakritsipatukka 0,32€
    Sukulaku x3 0,90€
    Valiojogurtti 1kg Hedelmäpommi 1,95€
    Taffel Chili nut mix 2,99€
    Coca-cola 0,33 tölkki 1,04€
    Valio Onni mustikkapuuro x2 2,50€
    Lakupalamix lakritsi 300g 2,49€
    HK Lauantai 700g tanko 3,79€
    Kurkku suomi 1,24€
    Kartanon salaattikastike 350g 2,35€
    Pirkka suklaalevy 200g rusina 1,91€
    Kiinankaali 1,35€
    Saarioinen kermaperunat 320g 2,59€
    Valgrande mozzarella 125g 1,39€
    Paprika punainen 1,16€
    Rucola 70g 1,99€
    Pirkka miniluumutomaatti 250g 1,39€
    Sipuli 0,29€
    ES salaattijuusto 200g 1,49€
    Flora margariini 400g 60% 1,69€
    Pirkka sekajuomatiiviste 1,5l 3,21€
    Smart savuke 27kpl blue 6,20€

    Ostosten loppusumma 49,78€ ja pullonpalautuksen ja plussatarjousten jälkeen 47,47€

    Yleensä on vähän pienempi lasku, nyt tuli ostettua karkkia aika paljon vapaapäivän kunniaksi ja yleensä en juo myöskään energiajuomia joita ostin nyt kaksi kappaletta. Tupakkaa saa venäjältä niin usein tuliaisena ettei usein tarvitse suomesta ostaa, mutta nyt piti aski ostaa ja kyllä kirpaisi tuo hinta.

    elektroniikkakaupoille mennyt jo tällä viikolla 500 euroa. Et pitää varmaan siirtyä kohta keittolinjalle :D
     
    Viimeksi muokattu: 19.02.2013
  3. MUROPAKETIN HINTAVERTAILU

    Päivän tarjoukset
    Yhteistyössä
  4. laivanrakentaja

    Rekisteröitynyt:
    27.05.2007
    Viestejä:
    2 005
    Kaksi annosta siis, yksi päivässä.

    Ja tosiaan, jauhelihapakettejahan menee viikossa kaksi eikä kolme.

    Veden.
     
    Viimeksi muokattu: 19.02.2013
  5. Stabe

    Rekisteröitynyt:
    17.08.2006
    Viestejä:
    1 105
    Kaksi aikuista + 2 lasta (4v & 2v).

    Viikossa menee joku 150-200e välillä. Lapset kotona toisen vanhemman kanssa, toinen käy töissä. Eli tulee lounas ja päivällinen aina tehtyä kotona lapsille yms.
     
  6. JouBqa

    Rekisteröitynyt:
    10.03.2010
    Viestejä:
    3 117
    mitä jos söisit enemmän proteiinia
     
  7. janq

    Rekisteröitynyt:
    18.04.2011
    Viestejä:
    29
    Opiskelijana menee, jos lasken kouluruuat mukaan, niin viikossa n.30-40e. Syön aika säästeliäästi, aamuisin puuroa+hera/maitorahka, koulussa mitä on (amk), kotona 1 lämminruoka usein jauhelihaa/kanaa + kastike/vihanneksia + riisi/peruna/makaroni. Iltaisin menee munakkaat, rahka ja leipä. Satunnaisina välipaloina sitten rahka/hera.

    En juo limsaa ja kaljaa tulee ostettua vaan jos lähtee baariin illalla, ehkä n. 2 kertaa/kk. Heräteostoksia harvoin tulee hankittua ja välillä käyn viikonloppuisin porukoilla, joka tietysti vähentää viikon ruokakuluja. Eli aika pitkälti opintotuella mennään miinus dokaus+muu viihteellä käyminen.
     
  8. Jebaus

    Rekisteröitynyt:
    06.08.2012
    Viestejä:
    412
    Kaupassa tulee käytyä pari kertaa viikossa ma-ti ja to-pe. Kauppakierros on aika rutinoitunut sillä 90% korin sisällöstä on:

    Vihanneksia 3-5 sorttia reilu kilo yhteensä 5€
    Paketti jotain leipää, kaveriksi juustoa ja kinkkua 6€
    Kilo lihaa, jauheliha, paisti tai joku file, joskus kanaa 20€
    Paketti tuorepastaa, välillä kuivapastaa tai riisiä 5€
    Pari purkkia kermaa/tuorejuustoa, pari purkkia rahkaa/jugurttia 5€
    Pari litraa maitoa 2€
    Mausteita, kastikkeita, pari tuoretta yrttiä tehtävän safkan mukaan 8€
    Ja jälkkäriksi karkkia, jäätelöä tahi pullaa joka toinen ateria 5€

    Ruuat vähän valinnoista riippuen 55-75e/kerta eli 450-600e menee meikäläisellä perussafkaan kuukaudessa, siihen sitten alkomaholit päälle toinen mokoma. Kallista on suomessa juu, mutta toisaalta syön suht terveellisesti, monipuolisesti enkä oikeastaan koskaan osta mitään eineksiä vaan kaikki tehdään itse.
     
  9. frissy

    Rekisteröitynyt:
    28.10.2000
    Viestejä:
    6 033
    Juuri kaupasta.

    Muovikassi 0,20e
    Kirjolohifile 220g 3,73e (16,95e/kg)
    Pistaasipähkinöitä 500g 9,98e
    Happy Joe Cloudy Apple cider 2,25e
    Holsten Premium Olut 2,09e
    A.Le Coq Pils 2,75e
    Jääsalaatti 100g 1,59e
    Suippopaprika 200g 1,99e
    Taverna Grillijuusto 250g 3,09e
    God Morgen Sicilien täysmehu 2,09e
    Actimel Powerfruit 4x100g 2,49e
    Aku Ankan taskukirja 4,90e
    + pantit

    Yhteensä 37,50e.

    Loput aineksista oli jo kotona (oliivit, tomaatit, öljyt, sipulirouhe yms.) ja tulen tekemään noista salaattia, jossa on paistettua kirjolohta, grillijuustoa, pistaasiaa yms.

    Aika pitkälti tämän illan ruoka poislukien luonnollisesti jotkut jutut. Aku Ankka nyt oli extrana (iski leikkisyys) ja pistaasiat kun päätin, että otan niitä huomenna duuniin mukaan ja ne sopii salaattiin. Eli noin miinus 15e tuosta niin olisi jossain määrin todellinen. Sanoisin, että aika tarkkaan menee joka päivä sen 20-25e ruokaan.

    Veikkaan, että kuukaudessa mene varmana suusta alas sen 600-800e edestä. Kaksi henkee taloudessa + koira jota nyt en näihin laskuihin laske.

    Einesruokia ei syödä ollenkaan ja useasti tulee ostettua raaka-aineita (pastaa voi tehdä itse, leipää voi tehdä itse jne). Eli aika paljon tulee tehtyä ns. halvoillakin aineksilla, mutta luonnollisesti harvemmin tulee kasvatettua hyvää nautaa tuoss partsilla :psmoke:
     
  10. laivanrakentaja

    Rekisteröitynyt:
    27.05.2007
    Viestejä:
    2 005
    Jos kaupat laskisi syötävän proteiinin hintaa.
     
  11. Vizahh

    Rekisteröitynyt:
    18.11.2011
    Viestejä:
    875
    Joku 300€ eilen meni niukasti viikon eväisiin
     
  12. FuLL

    Rekisteröitynyt:
    07.04.2002
    Viestejä:
    4 275
    Kyllä sitä ruokiin aika paljon menee. Töissä yleensä aamukahvi 2€-4.5€ riippuen kahvittelupaikasta.

    Lounas sitten jossain ruokapaikassa. Nykyisin hinta on pääsääntöisesti 8.5€.

    Ruokarahan toki saan 9.5€ päivä joka helpottaa. Emäntä syö omassa työpaikkaruokalassaan päivän ruuan hintaan 7.5€

    Tuohon lisäillään about ~50 viikko kotiin kannettavista ruoka-aineista niin kai meilä se 600€ tms menee ruokiin kuukaudessa.
     
  13. mattipappa

    Rekisteröitynyt:
    24.03.2001
    Viestejä:
    460
    5x 250e jauhelihaa = 5e
    10 purkkia rahkaa = 5.90e
    5 purkkia ananasmurksaa = 3e
    2 omenaa = 60snt
    Kilo klementiinejä 2.4e
    4 litraa maitoa = 3.6e
    Perunaa/pastaa = 1e
    Tiivistemehu = 2e
    Chilikastike = 2.5e
    Ruisleipäpaketti =1e
    + sekalaiset mausteet, margariinit, kaurapuurot, kahvit, omega kolmoset ja vitamiinit mitä kaapissa jo oli.

    yhteensä 26e (summa kohoaa varmaan johonkin reippaaseen 30euroon jos kohdistaisi viikon ajalle kaikki kaapista löytyneet tarvikkeet/ravinteet)
    salaatithan siitä nyt puuttui kokonaan mutta purkista syödyt vitamiinit nyt vähän avittaa :)

    Viimeiaikoina roteiiniin kiinnittänyt enempi huomiota ja tuossa satsissa sitä lienee 700-800g eli aika sopivasti viikon ajalle tämmöselle 80-85kg jätkälle.
     
    Viimeksi muokattu: 21.02.2013
  14. fxjvgxb

    Rekisteröitynyt:
    18.02.2013
    Viestejä:
    9
    Tämänpäiväinen kauppakuitti:

    Florida appelsiinimehu 1,89e
    Bonaqua Multi omena-kuitu 1,62e
    Kesäkukka luomuhunaja 3,99e
    Seesamiöljy 3,99e
    Punaviinietikka 1,55e
    Margariini norm.suolainen (Flora) 1,59e
    Maitosuklaapatukka 0,89e
    Muumi Tsemppiä tee 3,45e
    Kesäkurpitsa 1,03e
    Paprika kelt. 1,31e
    Valkosipuli 0,38e
    Inkivääri tuore 0,19e
    Luomutofu maustamaton 1,79e

    Yhteensä 23,73.

    Viikonlopun menussa olisi sitten kung pao-tofua wokkivihannesten kera. :) Enpä ole paljoa laskeskellut miten monta euroa viikossa kauppareissuihin uppoaa, 40 maksimissaan varmasti kuitenkin.
     
  15. WinterIsComing

    Rekisteröitynyt:
    15.03.2010
    Viestejä:
    947
    kahden hengen ruokaostokset viikossa noin 120€ + työpaikkaruokailut (5x7.1€)
     
  16. patteli

    Rekisteröitynyt:
    22.10.2004
    Viestejä:
    14 581
    Ensimmäinen kontribuutio tähän:

    Muijan kans niin että joka keskiviikko vaihtuu ruokaviikko, elikkäs ruokalistan keksijä sekä ruokien ostaja. Tällä viikolla vaimolla vuoro ja mennyt yli 100e. Itse ostan ehkä järkevämmin ja viimeviikosta selvittiin n.70eurolla. Ruuista siis. Itse en syö nykyään kovin paljon kun ei kerkeä. Aamupalaksi vain prodepirtelö, töissä en pidä taukoja ja kotona vasta päivällinen, eli yksi lämmin ruoka ja illalla jotain muutama leipä yms ja nukkumaan joten ei tähän hirveitä rahoja mene. n. 15 maksaa 2hengelle 2 päivän lämpimät ruuat, maidot ja leivät.
     
  17. kq0130

    Rekisteröitynyt:
    30.03.2003
    Viestejä:
    1 182
    Tulin äsken kaupasta ja tälläistä tarttui mukaan. Tarkoitus olisi syödä tällä satsilla mahdollisimman pitkälle, ehkä keskiviikkoon asti.
    Kevytmaito 1.5l 1.58e
    Marianne pussi 2.69e
    Tomaattimurska x2 1.04e
    Naudan paistijauheliha 10% 700gr 6.89e
    Broilerin ohutleike 480gr (3 rintapalaa) 4.95e
    Rainbow paprika mix (3 paprikaa) 1.99e
    Valio punaleima emmental juustoraaste 1pss 2.35e
    Vaasantäysjyvä monivilja 2.59e
    Valio ruokakerma kippari 2.16e
    Jäävuorisalaatti 1.65e
    Maksamakkara paketti kuivattu tomaatti maku 2.35e
    Habanero mix (sis 4kpl.) 2.15e
    Kurkku 1.12e
    Aura sinihomejuusto 2.65e
    Porkkanapussi 1.09e
    Miniluumu tomaattia 1 rasia 1.29e
    Valkosipulia 4 kynttä 1.15e
    Peruna 6kpl 63snt
    Paprika punainen irto 1kpl 88snt
    yht. 41.21e

    Ruoaksi laitan spaghettia (täysjyväpastaa on kaapissa) sekä broilerin rintaa paprika, sipuli, porkkana kippari ruokakerma kastikkeella ja perunaa.
    Tässä resepti jota sovellan: Tulinen possukastike - Kotikokki.net - reseptit
    Tuoresalaattia jäävuorisalaatista, porkkanaraasteesta, paprikasta sekä miniluumu tomaateista.
    Tässä on vain lämpimät ruoat, rahkat, hedelmät arkena kaupasta, että saan välipaloja syötyä töissä. Nyt oli rahkoja sekä muita aineksia kaapissa, että pääsi alle 50 eeron.
    2 krt päivässä tulee tehtyä 45min-1h lenkkejä, että sapuskaa pitää syödä :D
     
  18. kekkuli777

    Rekisteröitynyt:
    26.09.2011
    Viestejä:
    1 269
    Saanko kysyä mikä 250 gramman jauhis maksaa euron? Ite en ole nähnyt kuin tarjouksessa, normaalihinta jotain yli kaksi euroa..saako esim. jostain Lidlistä eurolla neljänneskilon.
     
  19. IcyAero

    Rekisteröitynyt:
    17.12.2009
    Viestejä:
    2 250
    Itsekkin nyt tullut seurailtua tuota kulutusta, yksin asuvana ja syöden keskimääräisesti kuluu noin 30€ viikossa. "Ruokaa" tulee tehtyä ainakin kahdesti viikossa, josta syö sitten useamman päivän.
     
  20. kreegah

    Rekisteröitynyt:
    04.03.2007
    Viestejä:
    570
    Heh, meillä täysin sama systeemi että vuoroviikoin vaihtuu ruoantekijä kuten myös kaupassakävijä. Itse vihaan kaupassakäyntiä joten pyrin ostamaan koko viikon sapuskat kahdella käynnillä. Eukko sen sijaan käy joka päivä hakemassa kaikkea "tarpeellista".

    En myöskään käy työpaikkaruokalassa syömässä. Siellä kun on se systeemi että pihvi tms laitetaan lautaselle ja sitten saa itse ottaa pottuja leipää yms. Tulee helposti syötyä turhan hiilaripitoista. Kaupasta evääksi pari rahkaa, banaani+appelsiini niin hyvin pärjää kun ei ole mitään fyysisesti kuormittavaa työtä.
     
  21. jipii

    Rekisteröitynyt:
    13.12.2000
    Viestejä:
    1 257
    Toissa viikolla sai K-kaupasta HK:n tavaraa tuolla hinnalla.
    Hinta johtu varmaan 80/20 suhteesta, 10 lootaa piti pistää pakkaseen.
     
  22. Camel Carlino

    Rekisteröitynyt:
    01.11.2010
    Viestejä:
    515
    deleted.
     
    Viimeksi muokattu: 21.05.2013
  23. mattipappa

    Rekisteröitynyt:
    24.03.2001
    Viestejä:
    460
    Nimenomaan tarjouksessa. Kyllähän noita hyviä tarjouksia on monta kertaa kuukaudessa eri kaupoissa ja voi sitten nappasta useamman kilon jemmaan.
     
  24. Zepi

    Rekisteröitynyt:
    26.08.2000
    Viestejä:
    10 294
    Pitäisiköhän sitä itsekin kirjata ensiviikolla ruokailukulut ylös.

    Ruokaa tulee kyllä todella harvoin laitettua himassa nykyisin ja ulkona tulee syötyä sitäkin useammin.
     
  25. frissy

    Rekisteröitynyt:
    28.10.2000
    Viestejä:
    6 033
    Pistin vaimon maksamaan :kippis:
    Uunissa tulee itse tehtyjä lohkopottuja ja aurajuustolla täytettyjä lihapullia joissa puolessa on pekonikääreet.

    Tuo viikoittain yms. vaihtuva kokkaaja/maksaja kuulostaa ihan hyvältä systeemiltä. Meillä oli kokeilussa jonkin aikaa sellainen "yhteinen kassa", mistä ostettiin vain ruokaa. Meni vähän hankalaksi kun piti aina lisäillä /poistaa kun osti joko omilla rahoilla tai kun osti "kassalla" jokusen oluen tai vaimo osti jotain meikkijuttu yms. Oli vähän säätämistä, mutta rahaa säästy kyl. Nyt ollaan taas "kaikki rahat" menee mallisssa...
     
  26. ars0n

    Rekisteröitynyt:
    04.01.2009
    Viestejä:
    1 346
    Eineksiä, pakasteita, viiden euron kebuja. Jäähtynyttä kahvia ja lämmennyttä kaljaa. En laske hintoja, koska kaikki menee kädestä suuhun.

    Aika kaurismäkeläinen tunnelma.
     

Jaa tämä sivu

Alibi
Anna
Deko
Dome
Erä
Hymy
Kaksplus
Kippari
Kotilääkäri
Kotiliesi
Koululainen
Ruoka.fi
Parnasso
Seura
Suomen Kuvalehti
TM Rakennusmaailma
Tekniikan Maailma
Vauhdin Maailma
Golfpiste
Vene
Nettiauto
Ampparit
Plaza
Muropaketti