Olihan romaneille omakin ketju, mutta kyllä mun mielestä manneista voi myös tässä ketjussa puhua jos tarve on:
Tässä hyvä muistutus millaista romanikulttuuri voi olla:
05.02.2019 klo 12.16Helsinki
Helsingin poliisi on yhdessä Itä-Uudenmaan poliisin kanssa selvittänyt kolme törkeää ryöstöä, jotka tapahtuivat noin viikon kuluessa marraskuussa 2018. Ryöstöistä kaksi tapahtui Vantaalla ja kolmas Helsingissä.
– Yhteistä kaikissa kolmessa tapauksessa on, että uhreihin kohdistettiin voimakasta ja pitkäkestoista väkivaltaa heidän omissa asunnoissaan. Lisäksi uhreja uhattiin teräaseella. Poliisin tietojen mukaan kukaan uhreista ei kuitenkaan saanut pysyviä fyysisiä vammoja. Toinen yhdistävä seikka oli se, että uhrit pakotettiin kertomaan pankkitunnuksensa ja sen jälkeen uhrien tilit tyhjennettiin, kertoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Mikko Halme Helsingin poliisilaitokselta.
– Epäillyt käyttivät saamiaan verkkopankkitunnuksia tilien nostorajojen korottamiseen, jotta pankkiautomaatilta voitiin nostaa tilit tyhjäksi. Asunnoista anastettiin myös muuta omaisuutta, Halme lisää.
Ensimmäistä tekoa edelsi suusanallinen riita ravintolassa
Ensimmäinen törkeistä ryöstöistä tapahtui Vantaalla aamuyöstä 5.11.2018. Entuudestaan tuntemattomien henkilöiden välille syntyi suusanallista riitaa Tikkurilassa sijaitsevassa ravintolassa. Ravintolan sulkeuduttua seurueet poistuivat paikalta, mutta jonkin ajan kuluttua vuonna 1996 syntynyt mies päätti etsiä vastapuolen käsiinsä kostaakseen tälle loukkaavana pitämänsä puheet. Hänen mukaansa lähti vuonna 1995 syntynyt mies.
Miehet tavoittivat hetken kuluttua ravintolassa tapaamansa miehen tämän asuinkerrostalon ulko-ovella. Paikalla oli myös kaikille osapuolille entuudestaan tuntematon vuonna 1997 syntynyt mies, jonka kanssa talossa asuvan miehen oli tarkoitus mennä asuntoon juomaan alkoholia. Suusanallinen väittely jatkui alaovella, mutta tästä huolimatta talossa asuva mies pyysi kaikki itselleen tuntemattomat kolme miestä sisälle asuntoon nauttimaan alkoholia ja selvittämään asiat.
Asunnossa juotiin ensin alkoholia, mutta pian kostamaan lähtenyt mies ryhtyi pahoinpitelemään asunnon haltijaa. Tämän jälkeen kaikki kolme miestä pahoinpitelivät uhria. Uhrilta vaadittiin pankkitunnuksia, jotka hän kertoi voimakkaan väkivallan pakottamana. Kaksi miehistä kävi nostamassa läheiseltä pankkiautomaatilta rahoja kolmannen miehen jäädessä asuntoon vahtimaan uhria. Pankkitunnusten avulla uhrin tililtä saatiin nostettua useita tuhansia euroja.
Miehet viipyivät asunnossa useita tunteja ja anastivat poistuessaan sieltä irtainta omaisuutta. Kaikille osapuolille entuudestaan tuntematon mies sai rahallisen korvauksen osallistumisestaan tekoon. Tämän jälkeen hän poistui omille teilleen.
Kaksikko käytti aamupäivän aikana uhrin pankkitunnuksia useiden pikavippien hankkimiseen ja sai sitä kautta uhrin tilille vielä lisää rahaa yhteensä 12 000 euroa. Nämä rahat siirrettiin kaksikon Itäkeskuksessa tapaaman heille entuudestaan tuntemattoman naisen tilille. Nainen suostui palkkiota vastaan rahojen vastaanottajaksi. Nainen nosti suurimman osan varoista käteisenä pankkiautomaatilta. Kun nostoraja tuli vastaan, loput naisen tilillä olleet varat käytettiin matkapuhelimen ostamiseen. Matkapuhelimet miehet myivät edelleen.
– Poliisille tehtiin tapahtuneesta ilmoitus vasta iltapäivällä, kun uhri oli toipunut vammoistaan sen verran, että pystyi olemaan yhteydessä läheisiinsä, jotka hälyttivät viranomaiset.
Kahteen uhriin saatiin yhteys tekstitelevision seuranhakupalstan kautta
Toinen törkeä ryöstö tapahtui Vantaalla Rajakylässä aamuyöstä 8.11.2018. Ensimmäisessä ryöstössä mukana ollut vuonna 1996 syntynyt mies suunnitteli yhdessä vuonna 1999 syntyneen miehen kanssa, että he tutustuvat tekstitelevision seuranhakupalstan kautta mieheen, jonka he sitten ryöstävät.
Toinen epäillystä meni ensin uhrin asunnolle yksin. Jonkin ajan kuluttua paikalle haettiin kaksikon toinen mies. Asunnossa nautittiin alkoholia, minkä seurauksena asunnon haltija väsähti. Kaksikko löysi miehen pankkikortin ja yritti nostaa sillä läheiseltä pankkiautomaatilta rahaa. Kun tämä ei onnistunut, miehet palasivat takaisin asuntoon.
Asunnossa miehet alkoivat pahoinpidellä asunnon haltijaa ja vaativat häneltä teräaseella uhaten pankkikorttien tunnuslukuja. Kun miehet saivat tunnusluvut, he kirjautuivat verkkopankkiin ja yrittivät hakea pikavippejä uhrin nimissä. Tämä ei kuitenkaan onnistunut.
Kaksikko poistui asunnosta vasta useiden tuntien jälkeen. Lähtiessään he jättivät asunnon haltijan sidottuna asuntoon. Tämän jälkeen he nostivat pankkiautomaateista uhrin tililtä useita tuhansia euroja rahaa.
– Asunnon haltija vapautui jossain vaiheessa itse siteistä, mutta hän hakeutui sairaalahoitoon vasta noin puolentoista vuorokauden kuluttua. Poliisille hän ilmoitti asiasta, kun hän pääsi sairaalasta 11.11.2018 illalla.
Kaikkiin kolmeen tapaukseen liittyy alkoholi
Sama kaksikko hankki myös seuraavan uhrinsa tekstitelevision seuranhakupalstalta 10.11.2018 illalla. Kaksikko meni yhdessä heti vuorokauden vaihtumisen jälkeen Helsingin Malminkartanossa asuvan miehen asunnolle. Asunnossa nautittiin ensin alkoholia, kunnes kaksikko vaati ensin teräaseella uhkaamalla ja sen jälkeen pahoinpitelemällä uhrilta hänen pankkitunnuksiaan. Saatuaan pankkitunnukset toinen miehistä kävi läheisellä pankkiautomaatilla nostamassa rahaa. Toinen mies vahti sillä aikaa asunnon haltijaa. Miehet saivat jälleen uhrin tililtä useita tuhansia euroja.
Kaksikko oli asunnossa useita tunteja. Miehet anastivat asunnosta lähtiessään irtainta omaisuutta. Myös tällä kertaa he jättivät uhrin sidottuna asuntoon, mutta hän onnistui vapauttamaan itsensä siteistä pian miesten poistumisen jälkeen ja hälytti paikalle poliisit.
– Poliisi pääsi pian toisen asunnossa olleen miehen jäljille ja hänet otettiin kiinni vielä samana päivänä. Muut epäillyt tavoitettiin esitutkinnan edetessä. Kolme rikoskokonaisuuden epäiltyä on tällä hetkellä tutkintavankeudessa. Kaikista kolmesta törkeästä ryöstöstä epäilty mies oli tapahtuma-aikaan vankeusvanki, joka oli jäänyt palaamatta vankilomalta.
Eihän kukaan kehtaa leikkia niin tyhmää, että alkaa änkyttämällä vaatimaan todisteita heimolaisuudesta?
Viimeksi muokattu: 06.02.2019
Missään ei lukenut, että tuohon ylipäänsä oli julkista hakua. Kyseessä on tapaus, missä ensin löydettiin työntekijä ja vasta sitten haettiin työtä tälle. Mutta mitäpä pienistä, kunhan saa mollata suomalaisia, perusteetta.
Liksassa on paljon ilmaa, lieköhän jotain taivaspaikan ostamista mukana jutussa. Siivoojan TES-palkka on hieman päälle 10e/h ja HS:ssä vasta ihmeteltiin työvoimapulaa, kun ei tes-palkalla löydy siivoojia.
Viimeksi muokattu: 07.02.2019
Toi lause jäi huomaamatta. Se ei kuitenkaan poista ihmetystäni Johanneksen palkan suuruudesta, sillä kuvien perusteella hän ei tee kovin kummoista hommaa, vaan aivan perusasioita. Paljon vaativimpia asioita tekevät siivoojatkaan eivät saa 2500 euroa kuukaudessa.
2016 keskimääräinen palkka on ollut 2059 euroa ja mediaani 2018 euroa. Noin 2 vuotta amatöörisiivousta tehneelle sitten maksetaan 2500 euroa?
Viimeksi muokattu: 07.02.2019
Niin, tilastot. Kyse olikin juuri tuosta yrityksestä ja työstä. Kotisiivous on siivousalan parhaiten palkattu sektori. Toista se on toki jossain Lassila&Tikanojalla siivota toimistoja tai busseja, takuulla minimillä mennään.
Kuten myös "erikoisemmat" työnkuvat, niin tuossahan ne sanottiin. Mattojen tamppaus tai ikkunoiden pesu vs imurointi. Hyvä työntekijä saa hyvässä firmassa arvoisensa palkan. Jos kaveri tehokas, iloinen ja asiakaspalaute hyvää, niin tietenkin kannattaa se parisataa heti maksaa sen takia lisää. Hyvä työntekijä kentällä ja sana kulkee, niin voi palkata pian lisää väkeä, kun asiakkaita tulee lisää.
Lisätään syksyltä toinen uutinen, joka tuli mieleen tästä.
Siivousalan kasvuyrittäjät eivät tunnista suomalaisten haluttomuutta hakeutua alan töihin. ”Ihan turha ruveta työntekijöitä syyttämään, jos maksat 8-9 euroa palkkaa”, sanoo siivousyrittäjä Jenni Parpala.
”Ihan turha ruveta työntekijöitä syyttämään, jos maksat 8-9 euroa palkkaa. Kuka pystyy Helsingin päässä sillä lähtemään töihin? Jokaisella työntekijällä pitäisi olla mahdollisuus tienata omalla työllä leipä pöytään. Nyky-Suomessa se ei vain yhdeksällä eurolla onnistu”, Parpala lataa.
”Myös vaihtuvuus rupesi turhauttamaan. Nostin palkkoja. Meillä ne alkavat nyt 12 eurosta, ja täyspäiväiset pystyvät pääsemään 15 euroon tunnilta”, Parpala sanoo.
”Palkka on tärkein keino osoittaa arvostus työntekijöitä kohtaan, ja jos maksat parempaa palkkaa, pystyt vaatimaan parempaa työpanosta.”
Viimeksi muokattu: 07.02.2019
rane58 ja kusiainen tykkäävät tästä.
Joo, kotisiivous on todella kovapalkkainen sektori. 
Keskipalkka kuukaudessa 1724 €
https://tyopaikat.oikotie.fi/palkkavertailu/kotisiivooja
Viimeksi muokattu: 07.02.2019
Olisi taas hauskaa nähdä millainen älämölö syntyisi jos pulska perunanokka VHM majoittaisi kotiinsa thaikkutyttöjä. Ei varmasti hesarilta tulisi ylistävää kirjoitusta.
Luuleeko joku oikeasti, ettei suomalaisia siivoojia kiinnosta 800 euroa suurempi kk-palkka? Erikoista, ettei Partanen ole törmännyt sellaisiin. Täyttä paskan puhumista.
Viimeksi muokattu: 07.02.2019
Ihan vain siirtymällä imurista ikkunoiden pesuun et pääse lähellekään 15 euroa. Sinulta odotetaan näitä asioita jo lähtöpalkan kanssa; oli se sitten tes tai 12 euroa. Eikä kotisiivous ole tällainen kultakeidas, josta kuoritaan 2500 euroa, sillä kuluttajat ovat tarkkoja euroistaan. Kilpailua taas riittää, sillä moni tmi alkaa suorittaa nimenomaan kotisiivousta.
Parhaiten rahastava sektori on monivaihaiset erikoiskäsittelyä vaativat tehtävät, jos vain löytää jonkun sellaista haluavan. Eli siis tahon, joka ymmärtää, ettei halvalla saa hyvää. Yleisesti luullaan, että siivoojan tarvitsee vain tietää imurointi ja ikkunoiden pesu fairyllä ja rätillä.
Toinen rahastuspaikka on ne, jotka ovat ymmärtäneet, ettei halvalla saa laadukasta osaamista ja siitä todellakin tarvitsee maksaa. Tässä ryhmässä on siis ne, jotka ovat kyllästyneet kaiken maailman johanneksiin ja tikanojiin, kun ovat hakanneet päätänsä seinään halvimpien tarjoajien jäljiltä. Johannesyrittäjät ovat niitä, jotka tarjoavat niin halpoja hintoja, ettei niillä mitenkään pysty kustantamaan lakisääteisiä maksuja ja tarvikkeita; näiden suosikkikohteina on rappu- ja rakennussiivoukset.
Viimeksi muokattu: 07.02.2019