ihan oikeinpäinhän se lähivalossa on. kaukovalossahan ei mitään merkitystä ole. Kuten näät niin onhan orkkis valokin hieman "vasenkätinen" kaukovalossa.
Viimeksi muokattu: 13.12.2016
Mielenkiintoista nähdä että keskustelu tästä aiheesta on lisääntynyt. Itse olen tähän mennessä vain tilaillut C5W ja T10 polttimoita ledeinä. Olen yrittänyt painottaa omissa käyttötarkoituksissa, että ledin tyypit olisivat samsungin 5630/5730-mallia.
Monissa autoissa BA15s kanta on peruutusvalona, mutta en ole vielä löytänyt riittävän mielenkiintoista polttimoa jota olisin kokeillut. Peruutusvalo saisi mielestäni olla mahdollisimman tehokas.
Olisi myös käyttöä 24V polttimoille, mutta niiden saatavuus on ainakin näyttänyt erittäin hankalalta. Onko kellään mitään tietoa, missä olisi netissä hyvä/laadukas valikoima 24V led-polttimoita ajoneuvoihin.
Mitä tulee näihin H4, H7, jne.jne. kantoihin, niin tässä pari esimerkkiä missä on mielestäni jäljitelty aika hyvin polttimoiden luonnollisia mallinnuksia. Omakohtaista kokemusta ei kylläkään ole, mutta olen vain kiinnittänyt huomiota moniin ajovalo led polttimoihin, että ne on suunniteltu jo lähtökohtaisesti päin persettä, jolloin valokuvio ei voi muodostua normipolttimon tavoin oikeanlaiseksi. Olen odotellut kuin kuuta nousevaa, että koska tekniikka menee siihen, että jäähdytykset tehokkaissa led-H7:ssa saadaan kehitettyä silleen, että ne polttimot mahtuvat suoraan orkkiskupujen sisään ilman mitään kikkailuja... tai sitten, että virrankulutukset saadaan kutistettua niin pieniksi että pienemmät jäähdytykset riittävät.
Tässä pari havainnollistavaa kuvaa 20-30e hintaluokasta. Olen nähnyt saman tyyppisiä polttimoita myös sieltä 100e hintaluokasta, mutta
H4
![[IMG]](http://i10.aijaa.com/t/00520/14303320.t.jpg)
![[IMG]](http://i5.aijaa.com/t/00098/14303321.t.jpg)
H7
![[IMG]](http://i9.aijaa.com/t/00401/14303322.t.jpg)
![[IMG]](http://i3.aijaa.com/t/00440/14303323.t.jpg)
Kuvien nighteye polttimot löytyvät ainakin tästä kaupasta:
H7
H4
Tässä hieman massasta poikkeava BA15s/P21W
BA15s
Tässä pari aliexpressiin linkattua kuvaa joltain ruotsalaiselta, joka laittanut palautetta tästä polttimosta:
Halogen vs. Led
Led+Led
Jos noi kuvat pitää paikkansa, niin vaikuttaa kyllä ihan lupaavalta. 
Täältä brittikaupasta löytyy myös mielenkiintoisia tapauksia: http://www.horizonleds.co.uk/headlamp-cree-led
Onko porukka testaillut näitä Philips:n Lumileds:jä? Voisi ainakin olettaa ledien olevan oikeasti tehokkaita... lupaavat 2500lumen. Eikös normi H7 halogeenissa ollut noin 1500lumenia, vai muistanko väärin?
Nämä Philips Lumiled Luxeon Zes:t ovat varmaan järeimmät H7 ledit mihin olen törmännyt, jos on mainospuheita uskominen: http://www.horizonleds.co.uk/headlamp-cree-led/5th-gen-4000-lumens/h7-5th-gen-4000-lumens
Viimeksi muokattu: 13.12.2016
Ledi pitää asentaa umpioon vähän vinossa jotta lyhyillä syntyy sopiva toispuoleinen kuvio. Vastaavasti taas toisella puolella olevat pitkät toistavat kuvion peilikuvana.
Käytännössä ei noista H4 ledeistä ole mihinkään. Jos ei ole jotain erityistä syytä niitä käyttää niin ei kannata. Kelkassa, mopossa, tms. vehkeessä jossa virta on rajoitettu niitä voisi perustella, varsinkin kun palavat aika tasaisesti vaikkeivät edes saisi haluaamaansa tehoa (virta kertaa jännite, palavat vakioteholla).
Jotenkin jos lediä on se 20-30 wattia kertaa kaksi keulalla ja siitä ei saa tuota paremmin valoa pihalle niin jotain on vakavasti pielessä, mutta H4 umpio ei olekaan ihan optimaalinen semmoiselle.
Ja tm olisi voinut ottaa verrokiksi yhden 35W hidin, vaikka ne on varmaan vielä laittomammat kuin ledit, niissä on parhaillaan ihan kelvollinen kuvio ja hieman enemmän valoa.
Viimeksi muokattu: 14.12.2016
Ei ehkä pitkillä ole paljon parempi mutta lyhyillä kun vertaa esim. I,halogeeni auton nykykunnossa (A on mitattu vuonna 2007 kun umpiot ja lasit oli vielä uudenkiiltävät) vastaan D, niin valon pinta-ala ylhäältä nähtynä on kaksinkertainen. Lisäksi vielä "parempaa" valkoista valoa.
Viimeksi muokattu: 14.12.2016
Miten ton mallisen H4:n on tarkoitus toimia, kun varjostin on 90 asteen kulmassa lediin? wtf?
Heittäkääs oikeasti hyväksi todettuja H4/HS1/BA20D polttimoita...
Tollasen laitoin tilaukseen. Saa nähä miten toimii. Edellytykset on ainakin hyvät:
https://www.aliexpress.com/item/12V...a-Kymco-Suzuki-Honda-DIO-35W/32814655545.html
Viimeksi muokattu: 03.07.2017
Vähän aiheen vierestä mutta jos joku etsii tai aikoo etsiä sopivia jarruvalopolttimoita niin tässäpä on hyvät: https://www.aliexpress.com/item/1x-...0-Car-Led-Turn-Signal-Lights/32626013527.html
Tuli muutamat tilattua ja vertailtua. Nuo toimivat hienosti eli parkin ja jarrun välillä oli kaikista selvimmin havaittava kirkkausero. Ei siis ainakaan turvallisuus huonone noiden kanssa. Ja siis ihan White värista oma kokemus. Luultavasti toimii hyvin myös vilkkuna jos jossain käytetään moisia vilkkupolttimona.
Viimeksi muokattu: 09.07.2017
Bosch Gigalight 120% olikin vähän pettymys. Noh halvalla ei saa hyvää, tai varsinkaan parasta. Xtremevision 130% on ihan silminnähden kirkkaampi. Boschi sijoittui johonkin Philips XtremePower +90 polttimon tienoille. En kyllä senkään kanssa nähnyt juuri mitään eroa tavalliseen Philips Premiumiin. Eli erot taitaa tossa "alle 100% -luokassa" olla aika pieniä normipolttimoon nähden.
Ei sillä, ei huono polttimo varmastikaan, mutta jos oikeasti valotehoa haluaa talveksi lisää, niin en suosittele. Philips XV ja Osram NB on ne vaihtoehdot... Ja ehkä GE Megalight Ultra?
Viimeksi muokattu: 08.08.2017