Ensinnäkin, kiitoksia timitomille ja muille kontribuuttoreille ketjusta. Mielenkiintoista matskua. Piti oikein lopettaa lurkkailu ja rekisteröityä.
Kehnohokojen SINR-arvojen, ja sitä kautta maltillisten latausnopuksien, kanssa on nyt tullut tovi itsekin kotona painiskeltua.
Alla oman setupin/ongelman kuvaus:
- Elisan tukari on kotosalta noin 500 metrin päässä (etsitty Cellmapperin kartalta ja käyty maastossa toteamassa tarkka sijainti)
- Puhelimen kanssa maston liepeillä kun käy kokeilemassa niin Speedtest antaa tasaisesti jopa 180 Mbps nopeuksia. SINR tällöin pysyttelee 20-30 dB kieppeillä.
- Kotosalla antennin virkaa hoitaa Poyntingin paneliantenni -> http://poynting.tech/product/xpol-2/
- Antenni on sijoitettu kaksikerroksisen omakotitalon yläkerran ikkunalyhteen yläpuolelle eteläiselle seinälle ja suunnattu länteen, jossa em. tukari sijaitsee.
- Antennin mukana tulleet, kiinteät kaapelit on lisäeristetty ALU-teipillä seinän sisälle jäävää osuutta lukuunottamatta ja ALU:n päälle vedetty kerros sähköteippiä.
- Kotona latausnopudet pyörivät 30-50 Mbps kieppeillä ja SINR huitelee 0 ja 10 välillä. No bueno. Tai siis, kyllähän tuonkin kanssa elää, mutta kun enemmästä tulee maksettua, niin tietysti toiveissakin on enemmän.
Antennin ympärille tekisi mieli askarrella jonkun sortin verkkohässäkkä, toiveena häiriönpoisto.
Olisikohan linkin mukainen metalliverkosta rakennettu paperikori pienin modauksin passeli ratkaisu? -> https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/km-29,5x35-cm-hopea-paperikori
Toinen vaihtoehto toki olisi marssia lähimpään Starkkiin tai vastaavaan ja hakea AP:ssakin mainittua pieneläinverkkoa.
Lisäksi tekisi mieli kokeilla antennin sijoitusta hieman korkeammalla jatkamalla mastoa metrillä tai kahdella.
Ajatuksia?
ETA: Linkkaamani paperikori onkin halkaisijaltaan 29,5 cm eikä 35 cm niin kuin alunperin katselin...
Eli ei riitä antennilleni.
Noh, käväisin hakemassa satsin pieneläinverkkoa ja pitääpi viikonloppuna askarrella siitä kuutio tahi putki.
harrikohe,
Pitääpi kokeilla myös sijoitusta hieman alemmaksi seinällä. Ja eri kohdissa, anetennin 5m kiinteiden kaapeleiden sallimissa rajoissa.
Viimeksi muokattu: 04.10.2017
Kylläpä täällä ketjussa on tullut hiljaista.
Hankin uuden reitittimen (LTE7460) ja pohdin, että josko tuollaisen kanaverkkohirvityksen rakentaisi. Itselläni ei hellasärö anna sellaista antennimastoon laittaa, enkä kyllä itsekään täällä tiheällä asuinalueella sellaista kehtaisi laittaa.
Onko teillä miten tiedossa, että voisikohan tuo toimia välikatolla? Antennin eteen tulisi siis käytännössä tuulensuojalevy sekä lauta. Foliota ei käsittääkseni tuossa kohdassa ole käytössä (kuten asunnon seinissä taitaa olla)
Viimeksi muokattu: 03.08.2018